2023 októberében egy olyan országban jártam, ahová álmomban sem gondoltam volna, hogy valaha sikerül eljutnom. Ez az ország nem más mint Izland, amely nagyon sokáig a bakancslistám első helyén állt. Gyönyörű tájak, lenyűgöző természeti látnivalók, különleges gasztronómia és a vad természet. Tartsatok velem és ebben a bejegyzésben elmesélem nektek, hogy mitől Izland a világ egyik legszebb úti célja. Annyi hasznos infót írtam le nektek ebben a bejegyzésben, mint még soha egyikben sem.
Izland általánosságban:
Izland az Atlanti-óceán északi részén, Grönlandtól nem messze található szigetország, mely az eurázsiai és észak-amerikai tektonikai lemez határvonalán helyezkedik el. Pont az utóbbi adja az egész ország különlegességét és a legtöbb természeti kincsük is ennek köszönhető. Izlandon több mint tízezer vízesés, 140 vulkán és 11 gleccser található. Természetileg az egyik leglenyűgözőbb ország a világon.
Beutazás és repjegyek:
Mivel Izland a schengeni-övezet része, így a beutazáshoz egy személy igazolványon kívül semmire nem lesz szükségetek. Budapestről csak a Wizz Air üzemeltet közvetlen járatot, így sok választása nincs az embernek. Ettől függetlenül azért érdemes ránézni a skyscanner-re, hátha van valami kihagyhatatlan átszállásos ajánlat.
A repjegyeket fejenként 103.000 forintért vettük, természetesen priority szolgáltatással együtt a kabinbőrönd miatt. Sajnos ez a szolgáltatás egyre pofátlanabb áron van a fent említett légitársaságnál, úgyhogy csak akkor szoktam ezt igénybe venni amikor tényleg szükségem van vastagabb ruhákra. Az út nagyjából 5 órás volt, ami egyáltalán nem rövid - főleg egy keskenytörzsű gépen - de kibírható.
Pénzváltás és internet:
Izland hivatalos pénzneme - a skandináv országokhoz hasonlóan - a korona (ISK). Egy izlandi koronáért - a jelenlegi árfolyam szerint - nagyjából 2,5 forintot kell fizetni. Készpénzre semmi szükség, ugyanis mindenhol elfogadják a kártyás fizetést. A legegyszerűbb ha van nálatok egy Revolut kártya és azzal fizettek mindenhol, illetve azon pénzt is tudtok váltani.
Izland is az EU díjzónához tartozik minden szolgáltatónál, így az itthoni csomagotokkal megegyező díjjal tudtok telefonálni és az EU-s mobilinternet egyenlegetek is érvényes lesz Izlandon.
Szállások:
A nagy távolságok miatt két szállásunk is volt a szigeten. Az egyik a Golden Circle közelében a nyugati részen, a másik pedig a sziget déli részén, de nézzük szépen sorban mindkettőt.
Az első szállásunk a Hótel Laugarvatn-ben volt, ahol összesen 4 éjszakát töltöttünk. Egy négyágyas, családi szobát foglaltunk, amiben kényelmesen, egy légtérben elfértünk. A négy éjszakáért összesen 300.000 forintot fizettünk (4fő) és ez még jó árnak mondható Izlandon. Az ár sajnos nem tartalmazott semmilyen ellátást, de volt lehetőség 5.500 forint per nap per fő áron svédasztalos reggelit kérni. Ennyiért totál meg is érte, így a nem korán kelős reggeleken ki is használtuk ezt a lehetőséget.
Összességében nagyon meg voltunk elégedve ezzel a szállással. A szoba tiszta, kényelmes és hangulatos volt, a személyzet kedves, a hotel elhelyezkedése pedig pont tökéletes a sziget nyugati részének felfedezéséhez.
A második szállásunk a Glacier View Guesthouse volt valahol a semmi közepén, a sziget déli részén. Egy pár kilóméteres kavicsos út vezet be a főútról a szállásig és az egyetlen település a közelben pedig Vík. Ez a szállás családi kézben van és ez tisztán látszik is a szolgáltatások minőségén. Összesen 320.000 forintot fizettünk négy főre a három éjszakáért, de ebben az árban benne volt a svédasztalos reggeli. A kaja részét muszáj kicsit bővebben kifejtenem, mert hatalmas élmény volt.
Szerintem nem túlzok ha azt mondom, hogy életem egyik legjobb szállodai reggelije volt. Mindent házilag készítenek, az alapanyagokat pedig helyi kistermelőktől veszik. Házi lekvárok, frissen sült kenyerek, termelői sajtok, sonkák, frissen felszelt lazac, palacsinta, frissen préselt gyümölcslevek...egyszerűen isteni volt! A főépület hangulata - ahol az étkezések voltak - pedig csak hab volt a tortán az érintetlen izlandi tájjal a háttérben és az ablakon beszűrődő reggeli napsugarakkal együtt.
Minden étkezés úgy zajlott mintha egy családi reggeli vagy vacsora lenne. Két nagyobb asztalhoz beült az összes vendég és úgy ettünk, beszélgettünk. Egyik este befizettünk egy vacsorára is (20.000 forint per fő), na hát az is csúcs volt. Mint egy ünnepi vacsora otthon, amit őszintén senki nem várna egy szálláshelyen. Összesen három fogás volt, nagy edényekben kihozták a kaját, mindenki szedett magának és úgy vacsoráztunk. Tényleg olyan volt mintha valami filmbe csöppentünk volna. Ezen a szálláson nagyon különleges élmény volt minden ami kajával kapcsolatos.
Összességében nagyon tetszett ez a szállás még akkor is, ha a szobánk nem volt annyira praktikus, tágas és frissen felújított mint az első helyen. Szerintem már csak a kajáért is érdemes ide eljönni...komolyan!
Időjárás:
Izlandon az időjárás nagyon kegyetlen tud lenni, ami főleg az elhelyezkedésének köszönhető. Éppen ezért mindenre fel kell készülni, főleg akkor ha nem nyáron mentek. Minél több réteg legyen rajtatok, hogy tudjátok variálni, levenni, felvenni. Ezen kívül fontos, hogy a külső rétegek vízállók legyenek, ugyanis esernyőt nem igazán fogtok tudni használni a szél miatt.
Az alábbi ruhadarabok erősen ajánlottak:
Vízálló túrabakancs: Másik cipőt kb felesleges is vinni. Egy kényelmes túrabakancs nagyon jó társ tud lenni a zord északi időjárásban.
Esőnadrág: Arra az esetre ha nem vízálló a nadrágotok, szerezzetek be egy ilyet. Vízeséseknél és esőben is jó szolgálatot fog tenni.
Aláöltözet (alsó+felső): A réteges öltözködés alapja egy kényelmes aláöltözet.
Víz- és szélálló kabát: A bakancs mellett a másik legfontosabb dolog!
Sapka, sál, kesztyű: Természetesen a kényelmes, meleg kiegészítők sem maradhatnak el. A szél nagyon meg tudja kínozni a kezeket és a füleket.
Fürdőruha: Igen, jól olvastad. A rengeteg meleg vizű forrás, na meg a Blue Lagoon miatt mindenképp legyen nálatok fürdős cucc.
A szigeten sokszor a szél miatt sokkal alacsonyabb a hőérzet, mint a valós hőmérséklet. Illetve, az időjárás képes akár pár óra leforgása alatt is drasztikusan megváltozni. Nekünk egyik napról a másikra 10-12 fokot hűlt a levegő. Volt olyan napunk amikor majdnem szélcsend volt és volt olyan is, amikor 100-120km/órás szél fújdogált.
Mikor érdemes Izlandra látogatni? Szerintem egyértelműen az átmeneti évszakok a legideálisabbak, de főleg a kora tavasz és késő ősz. Télen nagyon zord az idő és csak pár órát van fent a nap, nyáron pedig jóformán le sem megy. A nappal és éjszaka aránya tavasszal és ősszel a legjobb, ilyenkor az időjárás is teljesen jó, a megfelelő mennyiségű sötétség miatt pedig reális esély van az északi fényre.
Közlekedés és autóbérlés:
Az izlandi közlekedés nem túl sokszínű, a sziget lakossága is szinte teljes egészében autóval közlekedik. Van egy-két buszjárat is a szigeten, de ha Izlandra készültök, mindenképp fontoljátok meg az autóbérlést. Sokkal kényelmesebb, a látnivalók megközelítése is lényegesen egyszerűbb és gyorsabb. A terepviszonyok miatt javasolt négykerék meghajtású terepjárót bérelni.
Az autóbérlés meglehetősen drága (mondhatni horror drága), úgyhogy akkor jöttök ki a legjobban ha négyen vagy öten utaztok egyszerre. Mi is összesen négyen utaztunk, így jobban jöttek ki a költségek. Mi a Lava Car-nál béreltünk egy Hyundai Tucson terepjárót egy hétre, ami összesen 290.000 forintba került fullos biztosítással együtt (igen, megéri ennyiért!). Nagyon korrekt cég, teljesen meg voltunk velük elégedve, nektek is csak ajánlani tudom.
Izland kicsi szigetnek tűnhet, de hatalmasak a távolságok és alacsonyak a sebességhatárok, szóval készüljetek rengeteg kocsikázásra. Én 2600 km-t vezettem hét nap alatt, pedig csak a nyugati és déli részt fedeztük fel. Továbbá, Izlandon az egyik legalacsonyabb az átlag sebességhatár a világon, és a magas büntetések miatt érdemes is ezeket betartani.
Az utak alapvetően jók, bár azért vannak itt-ott foltozások, rosszabb burkolatok. A normál aszfaltos utakon kívül bőven találni kavicsos és földes utakat is. A zord időjárás miatt rendszeresek az útlezárások és korlátozások a szigeten. Ezeket az infókat a "Safe Travel" applikációban tudjátok követni. Egyszerűen élmény vezetni Izlandon! Olyan helyeken mentünk mi is, hogy alig bírtam a vezetésre koncentrálni. Mutatok is pár képet a szélvédő mögül.
Tankolás:
A szigeten elég ritkásan vannak a benzinkutak és legtöbbször azok is önkiszolgáló rendszerben működnek, kizárólag kártyás fizetéssel. Mindig törekedjetek arra, hogy legyen az autóban elegendő üzemanyag, ne centizzétek ki. Egy liter üzemanyag nagyjából 900 forintnak megfelelő izlandi korona.
A tankolás menete elég trükkös: Először a kártyát kell a terminálba bedugni, beírni a PIN kódot. Ezután a kijelzőn ki kell választani, hogy mennyiért szeretnél tankolni, majd a rendszer blokkolja a kiválasztott összeget vagy teli tank esetén egy nagyobb összeget blokkol a kártyán. Ezt követően a kijelzőn ki kell választani, hogy hányas számú kútnál állsz és már mehet is. Teli tank esetén a blokkolt összeg és a tényleges tankolás különbözetét a rendszer kb 5 percen belül feloldja a kártyán.
Napjaink Izlandon:
Összesen egy hetünk volt Izlandon, amit próbáltunk a lehető legjobban beosztani és mindent megnézni ami belefér ennyi időbe. Ez tipikusan az az utazás ahova nem pihenni megy az ember. Korai kelések, késői lefekvések, rengeteg autózás, túrázás, de mindez nagyon is megéri. Izland egy nem mindennapi úti cél, nem mindennapi látnivalókkal.
Első nap (érkezés másnapja):
Érkezésünk másnapján, az első teljes napunkon a Golden Circle látnivalóit néztük meg, ami nagyon jó bemelegítésnek bizonyult. Ezeket a látnivalókat nagyon könnyű megközelíteni, nem kell sokat vezetni és ki vannak építve a korlátok, útvonalak.
A napot a Brúarfoss vízesésnél kezdtük, ahova egy rövid kavicsos út vezet be. Van egy aprócska parkoló, itt lehet megállni de a parkolásért fizetni kell (750 ISK) egy kihelyezett QR-kód segítségével. Az autótól egy rövid gyaloglással érhető el ez a csodás vízesés.
Innen a gejzírekhez mentünk tovább, ahol megnéztük a Strokkur gejzír kitöréseit és felmásztunk egy kilátóba is, ahonnan szép kilátás nyílt az összes gejzírre és geotermikus tóra. Egyébként az egész területen ilyen tipikus gyógyfürdő szag van, de ez nem is csoda. Izland geotermikus energiájának hasznosításáról egy másik bejegyzésben mesélek majd nektek.
A nap harmadik megállója a Gullfoss vízesés volt, ami a Golden Circle csúcsában helyezkedik el és az egész túra egyik legnagyobb látnivalója. Itt le is lehet sétálni a vízhez, amit ki ne hagyjatok! Télen ez a vízesés is részben vagy egészben be szokott fagyni, de úgy is biztos szép látvány. Fent a parkolónál van egy ajándékbolt és büfé, ahol a vízesés meglátogatása után egy kicsit át lehet melegedni. Igyatok egy forrócsokit, az ott nagyon finom és kinti árakhoz képest nem is vészes (800 ISK).
Miután átmelegedtünk a forrócsokitól, tovább is indultunk a Faxafoss vízesés és a Kerid kráter irányába. Az előbbit sokan nem is ismerik, emiatt tényleg úgy lehet felfedezni azt a helyet, hogy teljesen egyedül van ott az ember. Egy gyors megállót mindenképp megér.
A Kerid kráter már egy jóval népszerűbb látnivaló, ami tulajdonképpen egy kialudt vulkán kráterében kialakult tó. Az egykori vulkán peremén körbe is lehet sétálni és minden szögből megcsodálni a tavat. Itt a parkolás ingyenes, viszont fejenként 450 ISK a belépő a kráterhez.
A nap utolsó látnivalója a Thingvellir Nemzeti Park volt, ahova már szürkületben értünk csak oda. A Nemzeti Park pontosan az európai és amerikai tektonikai lemezek találkozásánál található. A park területén szépen látszik, ahogyan a két lemez az évezredek során folyamatosan távolodik egymástól. A hely másik érdekessége, hogy itt alapították meg a világ első parlamentjét 930-ban, amely egészen 1798-ig ezen a helyen ülésezett.
Mire itt végeztünk ránk is sötétedett, úgyhogy elindultunk vissza a szállásra, de út közben megálltunk egyet vacsorázni az Efstidalur nevű helyen. Ez az étterem egy helyi marhafarmon található, emiatt főleg marhahúsos ételeik vannak és persze friss tejből készült fagyi. Mind a négyen burgert ettünk és egy-egy üdítőt ittunk mellé. Ez összesen 14.650 koronába fájt, ami kb 38.000 forint. Utána persze a házi tejből készült fagyit is kipróbáltuk, nagyon finom volt.
Második nap:
A második napunkon korán reggel elindultunk a Snæfellsnes-félszigetre. Mi eredetileg csak opcionális programként számoltunk a sziget ezen részével, ugyanis az első szállásunktól nagyon messze volt. Oda-vissza 6 órát autózni elsőre nem mindig tűnik jó ötletnek. Főleg úgy nem, hogy az adott napra sárga figyelmeztetést adtak ki egész Izlandra a szél miatt.
"Hála a tervezőnek", úgy döntöttünk, hogy bevállaljuk. Nagyon korán kellett kelnünk, de határozottan megérte. Reykjavíkot elhagyva, északnak autózva olyan gyönyörű tájakat lehet látni, hogy az ember legszívesebben kilóméterenként megállna fotózni. Mi is megálltunk jópár fótó szünetre, de az első igazi megállónk aznap a Kirkjufellsfossar volt, amiről biztos, hogy láttatok már képeket a neten. Gyönyörű hely, nagyon nagy kár lett volna kihagyni. A parkolásért itt is fizetni kellett (1000 ISK).
Beszéljünk egy kicsit a szélről, ugyanis ezen a napon tapasztaltam életemben a legerősebb szelet. A parkolóban álló autót szabályosan rángatta a szél és sokszor alig lehetett kiszállni a szél ereje miatt. Több helyen is annyira fújt, hogy nehéz volt még gyalogolni is, na meg a vízesést felfelé fújta.
A második megállónk az Ólafsvík városához közel található Baejarfoss vízesés volt, majd miután felmásztunk a vízeséshez vissza is mentünk a városba ebédelni. A SKER étteremre esett a választásunk, mondjuk sok opció nem volt. Nagyon jót kajáltunk itt is, de természetesen ez sem volt olcsó. A négy főétel és pár forrócsoki összesen majdnem 19.000 ISK volt, amit ki sem akarok most számolni forintban... :)
Innen mentünk is tovább egy olyan helyre, amit teljesen véletlenül találtam a Google Maps-en. Ez a hely, vagyis templom a Búðakirkja, ami a félsziget déli részén található és elképesztően különleges látványt nyújt. A templom már önmagában is gyönyörű, de a körülötte lévő táj a sárga színű növényzettel brutál jól néz ki. A templom melletti ösvényen egészen az óceán partjára le lehet sétálni. Mindenképp gyertek el ide ha a félszigeten jártok.
A napot pedig hazafelé, szakadó esőben Reykjavíkban zártuk. Mindenképp legyen nálatok is vízálló bakancs, esőnadrág és egy jó vízálló dzseki, csak úgy lehet kibírni az esőt. Esernyővel ne is próbálkozzatok, mert a szelet nem fogja kibírni és a vízszintesen szakadó esővel sem fog tudni mit kezdeni.
Amíg világos volt, körbenéztünk a városban amennyire tudtunk. Megnéztük az ikonikus Hallgrímskirkja templomot és végigsétáltunk a Skólavördustígur utcán is. Ezután beültünk egy helyi kis kajáldába (101 Reykjavík Street Food), ahol előétel gyanánt ettünk egy isteni homár levest 2250 ISK-ért, majd megkerestük a híres izlandi hotdogost a belvárosban. A térképen ezen a néven találjátok majd meg: Bæjarins Beztu Pylsur. Isteni volt a hot-dog és csak 1.800 forint darabja. Kajálás után pedig jóllakva, elindultunk vissza a szállásra.
Harmadik nap:
A harmadik napra túl sok programunk nem volt, ráadásul a nap fő programjára időpontunk volt, úgyhogy nem siettünk sehova. Reggeliztünk egyet a szálláson és elindultunk Reykjavíkba, ahol ebéd előtt még körbenéztünk kicsit. Utána pedig az egész utazás legkülönlegesebb gasztro élményei következtek a Three Coats nevű étteremben. Egy nagyon kedves ismerősömtől kaptam az ajánlást és nagyon bejött. Ezen a helyen az étlap telis tele van különleges ételekkel, mind például a sirály, cápa, bálna, lunda...és még sorolhatnám.
Mi megkóstoltuk a bálna steak-et, előételnek pedig fermentált cápahúst, érlelt lundahúst és szárított tőkehalat ettünk. A bálna steak és a lunda isteni finom volt, ti is mindenképp próbáljátok ki. A fermentált cápa nem igazán jött be, a szárított tőkehal pedig inkább érdekes volt mint finom. A két előétel és a négy bálna steak összesen 20.000 koronába fájt, ami nagyjából 50.000 forint.
Ebéd után még ettünk egy jellegzetes helyi péksüteményt a Braud & Co. pékségben, majd elindultunk a nap fénypontja felé. Aki hallott már Izlandról, az bizonyára hallott a Blue Lagoon-ról is. Izland leghíresebb geotermikus fürdője a sziget dél-nyugati részén, egy mohával fedett lávamezőn található.
A lagúna jellegzetes kékes színű vize sós, különleges algákban, ásványi anyagokban gazdag és hőmérséklete egész évben 37–39°C fokos. A gyógyító és bőrtápláló víz egy része talajvíz, melybe a felszínig tartó út során, a talaj különböző rétegeiből rengeteg anyag oldódik bele. A víznek rendkívül magas a szilikát tartalma, éppen ezért semmilyen más élő szervezet nem tud túlélni ebben a vízben. A lagúna vize 40 óránként, lassan a földbe szivárogva teljesen kicserélődik.
Amit viszont valószínűleg nem tudtatok az az, hogy a Blue Lagoon NEM egy természetes tó. A vizet mesterségesen szivattyúzzák a földből. Először egy geotermikus erőműben állítanak elő belőle energiát és csak ezután eresztik a lagúnába. Mielőtt bárki megijedne, ez egy teljesen biztonságos és környezetbarát folyamat. A víz ugyanolyan tiszta és ásványi anyagokban gazdag marad mire eléri a tavat.